Alergie - vše o alergiích


Alergie na kravské mléko


Výskyt přecitlivělosti, alergie, na kravské mléko se uvádí v populaci mezi 0,3-7 %. Alergie na kravské mléko může vznikat na všechny mléčné bílkovinné složky: kasein, beta-laktalbumin, alfa-laktalbumin a bovinní sérový albumin. Nejčastějším mléčným alergenem přitom bývá beta-laktalbumin. Zahřátím se antigenní účinek mléčných frakcí snižuje.

Alergie na kravské mléko se nejčastěji projevuje zažívacími projevy - průjmy, závratí, nevolností a nadýmáním, popřípadě i zvracením. Někdy může při alergii na kravské mléko dojít i k celkové reakci oběhu - zčervenání, pocení. Charakteristické je, že popsané projevy se objevují vždy po požití mléka.

Alergie na kravské mléko se může projevit i na jiných orgánech mimo zažívací trakt, například na kůži - nejčastěji ve formě kopřivky nebo v oblasti dýchacího ústrojí - rýma z přecitlivělosti či dokonce astmatické potíže.

Nemusí jít vždy o alergii přímo na bílkoviny kravského mléka, ale v mléce mohou být chemické alergeny, které se do něj dostaly s potravou krav (například silážní směsí apod.).

Více na: https://zdrava-vyziva.doktorka.cz/alergie-mleko/