
Alergie - vše o alergiích
Alergie na chlad
Alergie na chlad se nejčastěji objevuje během minut v místě podráždění a přetrvává méně než 2 hodiny.
Kritická hodnota, potřebná k vyvolání alergie na chlad, je nejčastěji kolem 0°C, méně často 10°C a více. Průběh alergie na chlad je obvykle dlouhodobý, většinou trvá více let. Část nemocných je v letních měsících roku bez potíží.
Mylně bývá považováno kýchání jako příznak alergie na chlad. Kašel či dušnost při přechodech z tepla do zimy, hlavně v mrazivém počasí, není příznakem alergie na chlad. V tomto případě se jedná o důsledek jiné inhalační alergie (např. alergie na roztoče nebo plísně), kdy dojde k podráždění stávajícího zánětu na sliznicích.
Příznaky
Mezi nejčastější příznaky alergie na chlad patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem alergie na chlad je zarudnutí kůže, vznik kopřivky a popraskání kůže. Ojediněle může dojít k dechovým potížím.
Pacient může mít potíže při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu či příchodu z tepla to zimy či naopak. Alergie na chlad se může projevit i v létě, například při koupání ve studené vodě. Zmrzlina nebo studené nápoje mohou vyvolat otok rtů a jazyka.
Alergií na chlad trpí častěji ženy než muži.